ODMD Lideri Bozkurt: Krediler bir istikrarda tutulmalı

  Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), Lideri Ali Haydar Bozkurt, dermek tarafından yazılı detay açıklamasında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in taşıt kredilerine sınırlama güvenliğine sahip tabir çalıştırılmasının akabinde, otomotiv dalı hakkında yeni değerlendirmelerde bulundu.

  Ekonomik yol haritasının başarısının büyük bir kıymetini taşıdığını belirten Bozkurt, “Şu anda içinden geçen süreçte, en büyük ve en önemli sorunumuz enflasyon olarak öne çıkıyor. Enflasyonla mücadelede ise görünürlük cari açık söz konusuna çözüm bulunmasıdır. Bu nedenle, akla ilk gelen müdahalenin ‘iç tüketimin düşürülmesi’ ‘ olması da oldukça kalıcı bir durum” değerlendirmesinde bulunuyor.

  Bu yaklaşımın, otomotiv sektörü açısından toplam pazar adetlerinin azalması şeklinde sonuçların büyümeyi öngördüklerini bildiren Bozkurt, “Her ne kadar bu durum ilk bakışta görünüşte mutlu etmese de orta-uzun vadeli enflasyonun kalıcı bir şekilde çözülerek, ekonomik istikrarın elde edilmesi bakış açısından ne kadar kritik olanların bilincindeyiz Bunun nedeni, ekonomik yol haritasına sabırla destek vermemiz gerekmektedir” yorumunda bulundu.

  “KREDİLERİN DAHA FAZLA KISILMASINA İHTİYAÇ OLÜP OLMADIĞINA BAKMAKTA FAYDA VAR”

  ODMD Lideri Bozkurt, kredilerin daha da kısaltılması ait ise “Kredilerin daha da kısaltılması konusunu değerlendirdiğimizde, normal pazar koşullarında ferdî kayıtlarda yüzde 70’i kredi kullanarak araç kullanılmaktaydı. Geldiğimiz yerde bu oranın yaklaşık 20-25’lere gerilediğini gözlemlemekteyiz. Bununla birlikte kredi kullanan Ortalama 1,5 milyon TL olan bir araç için azamî 250-300 bin liralık kredi kullanabildiğini görüyoruz.Bu açıdan kredilerin daha fazla kısılmasına dayanılmış olup olmadığı görülebilecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

  “KURUMSAL FİRMALARIN DOMİNE EDECEĞİ BİR SÜRECE GİRİYORUZ”

  Gelecek dönemdeki araç alımlarında kurumsal lansmanını kaydeden Bozkurt, şunları aktardı:

  “Kredi konusunda süreç süreci değerli olan bilhassa kurumsal (filo) krediye erişilebilecektir. Gelecek 2 yıllık süreç ferdî satışlar araç satın almasında önemli düşüşler olacağı bariz biçimidir. Otomotiv pazarını kurumsal (filo) Dikkat edilmesi gereken konu, kurumsal hesapların krediye ulaşımında bir rahatlamaya gidilmesinin dayanıklı olmasıdır.Aksi takdirde, kurumsal araçların alınamaması durumunda, diğer araçların karşılanamayacakları ve ticari operasyonlar sekteye uğrayacaktır.”

  “PAZARIN 700 BİNİN ALTINA İNMEMESİ KIYMET ARZEDİYOR”

  Bunun yanı sıra otomotiv sektörü açısından değerlendirdiklerinde, mevcut yatırımların dikkate alınmadığında, toplam pazarın 700 bin adetlerin sayfasında eksikliğin önem arz ettiğini dile getirdiği Bozkurt, şu ifadeleri kullandı:

  “Aksi takdirde sistemin kendini sürdürebilmesi zorlanabilecek, enerji kaybına kadar dayanabilecek diğer olumsuz sonuçlar da beraberinde getirebilecektir. Enflasyon ve cari açıkla çaba açısından takip edilecek mali disiplinin gerekli olduğunu düşünüyor ve bu süre boyunca kalacağınız kadar. Ancak toplam otomotiv pazarının 700 bin adedin dışında inmemesi, Kredi konusunda istikrarı, kişisel ve kurumsal müşterilerin bakış açısından gerçek bir yerde tutmamız gerekiyor.”

  Cat. Google smart home devices.